Logo
Právě je 29. bře 2024 00:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 28. lis 2006 14:32 
Offline
pokročilý minifóra
pokročilý minifóra

Registrován: 05. říj 2006 16:17
Příspěvky: 67
Bydliště: Východní Čechy - HK
Jelikož jsem to zatím nikde nenašel, tak se ptám. Jaký olej je nejlepší do Miníka? Vzhledem k tomu, že má jednu vanu i s převodovkou, tak je to asi věda. Co tam tedy lijete? Já mám litrovej motor r.v. 1990, tedy uz na Natural. Mám pocit, že se olej má měnit každých 8 tis. km?

Dále co lijete za nemrznoucí směs do chladiče? Teď ještě nemrzne a hlavně ještě nemám garáž, takže Mini je vystaveno venku před barákem a pomalu se začínám bát, že udeří zima a mráz a praskne mi motor ... Vyplachujete pak motor od nemrznoucí směsi (míněno na jaře)?

Další kapalinou je brzdovka. Co používáte za brzdovku? Slyšel jsem, že je problém s její vzlínavostí, takže je potřeba ji často měnit. Jak často?

Díky za rady a zatím,
Véna alias Niren

_________________
Co se má stát, to se stane. Co si mám koupit, to si koupím! A už jsem si i koupil ;)


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28. lis 2006 15:05 
Offline
machr minifóra
machr minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07. úno 2006 11:47
Příspěvky: 308
Bydliště: LN
No olej do motoru leju minerál 15W-40 Multi Turboral (mám ho zadarmo), výměnná lhůta se nesmí podceňovat. Fridex mám celoročně, nějaký ten G48 do celohliníkových motorů (i když je to asi zbytečný). No a brzdovku syntlol HD 205, to je ta obyčejná žlutá. Co se týká vyměnných lhůt tak olej 8000 km, fridex by se měl měnit asi tak po 4-5 letech a brzdovku si nechávám měřit bod varu a podle toho ti v servisu řeknou jestli je už špatná, jinak se doporučuje jí měnit nepozději po třech letech i když se s autem nejezdí. Uvedené platí pokud jezdíš s autem v běžném provozu, pokud chceš závodit tak je to trochu jinak.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28. lis 2006 15:12 
Offline
machr minifóra
machr minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07. úno 2006 11:47
Příspěvky: 308
Bydliště: LN
Ber to tak, že tohle auto je konstrukčně cca 50 let staré a tudíž je konstruováno na podstatně horší provozní kapaliny, než se dnes používají. Pokud nemáš motor nějak upravovaný a nejezdíš závodním stylem, tak víceméně všechny provozní kapliny, které dnes zakoupíš, jsou podstatně kvalitnější, než byli v době, kdy byl tento motor vyvíjen :andare: Samozřejmě můžeš dopřát svému drobkovi i něco lepšího, ale není to bezpodmínečně nutné :idea: Jo a u toho oleje je dáno, že by se měl opět vyměnit po dvou letech i pokud nenajedeš potřebné kilometry, to se týká obecně všech aut.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28. lis 2006 21:32 
Offline
guru minifóra
guru minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 01. říj 2005 11:30
Příspěvky: 673
Bydliště: Teplice
Nevím jak vy ale já odpovím na otázku.....já tam leji benzín :lol:

_________________
MINI je můj "BAJPÁS"
www.facebook.com/namrdracing


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 29. lis 2006 17:46 
Offline
zkušený minifóra
zkušený minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07. led 2005 23:38
Příspěvky: 227
Bydliště: HrKr
mazes benzinem? uff asi jsem z jiny planety...

_________________
Mini1000 -> BMW325iC -> P306 -> P309GTi16


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 29. lis 2006 18:05 
Offline
guru minifóra
guru minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 01. říj 2005 11:30
Příspěvky: 673
Bydliště: Teplice
Odpověděl jsem jen na nadpis a to ještě z humorem :lol:

_________________
MINI je můj "BAJPÁS"
www.facebook.com/namrdracing


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Co lijete do Miníka?
PříspěvekNapsal: 30. lis 2006 18:42 
Offline
zkušený minifóra
zkušený minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07. led 2005 23:38
Příspěvky: 227
Bydliště: HrKr
Niren píše:
Mini je vystaveno venku před barákem a pomalu se začínám bát, že udeří zima a mráz a praskne mi motor.


motor ti nepraskne, od toho jsou tam mrazovy zatky...

_________________
Mini1000 -> BMW325iC -> P306 -> P309GTi16


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01. pro 2006 12:22 
Offline
zkušený minifóra
zkušený minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 01. úno 2005 10:18
Příspěvky: 194
Bydliště: Praha
Chladič ale rupne.. Minulej rok měnil spolužák chladič u pěti traktorů :) (studuju hnojárnu). Jinak dobrej olej taky zlepší jízdní vlastnosti, pozor na střídání syntetiky a polosyntetiky, což může i zničit motor. Jsem přesvědčen, že polosyntetika je na mini úplně v pohodě (pokud to nemáš poladěný). Vzhledem k tomu, že voda v chladiči se nemění často tak stačí nalejt fridex a pár let zapomenout.

_________________
2+2=5


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04. pro 2006 09:39 
Offline
machr minifóra
machr minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07. úno 2006 11:47
Příspěvky: 308
Bydliště: LN
Jo tohle se sice nelije, nicméně také bych to zařadil mezi provozní kapaliny :idea: Spousta majitelů zapomíná mazat maznicí mazací místa na voze, t.j. přední a zadní nápravu, když se na to dlouhodobě vykašleš, čeká tě docela náročná oprava. Takže zakup ruční mazací lis nebo si zajeď tam kde ho mají a nech si nacpat ložiskovou vazelínu tam kam patří, tuším že se jedná o 2x za zadku a 4x nebo 6x na předku. Konkrétně na mém autě se do zadní nápravy vešlo naprosto neuvěřitelné množství vazelíny :lol: , prravděpodobně to nikdo nemazal od roku 1985 :woot: Yellow_Flash_Colorz_PDT_04 Yellow_Flash_Colorz_PDT_03


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Co lijete do Miníka?
PříspěvekNapsal: 04. pro 2006 09:44 
Offline
machr minifóra
machr minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07. úno 2006 11:47
Příspěvky: 308
Bydliště: LN
jurash píše:
motor ti nepraskne, od toho jsou tam mrazovy zatky...


No oni mrazovky nejsou všemocné, pomůžou, když je v autě alespoň trochu nemrzky a dělá se ledová tříšť, když je čistá voda a led udělá kompaktní hmotu, tak mrazovky jen trochu povylezou a blok praskne :bomb: Mám to prakticky vyzkoušený u sousedova auta, tak dlouho šetřil na fridexu, až musel shánět nový motor Yellow_Flash_Colorz_PDT_45 Yellow_Flash_Colorz_PDT_38 Yellow_Flash_Colorz_PDT_29 A samozřejmě to odnese chladič a topení.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06. pro 2006 16:19 
Offline
pokročilý minifóra
pokročilý minifóra

Registrován: 05. říj 2006 16:17
Příspěvky: 67
Bydliště: Východní Čechy - HK
Tak jsem sehnal owners manual k Minískovi a tam doporučují tyto náplně:

olej: 10W/40 (sice je to k MPI,SPI, ale to by nemel byt rozdil) splňující normu RES.22.OL.G4 nebo ACEA A2:96 - což je trochu protimluv, protoze A2-96 jsou vetsinou ciste mineralni a 10W 40 zase polosyntetiky ...
- doporučují Unipart Silver 10W-40 coz je polosyntetika

olejová náplň je 4,8 litru

brzdovka a spojka má být typu DOT4, doporučují typy AP New Premium Super DOT4 nebo Castrol Univerzal DOT4


jinak docela dobrej web s nabídkou olejů je: http://www.olejservis.cz/

_________________
Co se má stát, to se stane. Co si mám koupit, to si koupím! A už jsem si i koupil ;)


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07. pro 2006 09:46 
Offline
machr minifóra
machr minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07. úno 2006 11:47
Příspěvky: 308
Bydliště: LN
No, co se týká oleje tak souhlasím, polosyntetika neublíží, ovšem pokud nevíš co předchozí majitel do auta lil, tak je okamžité nasazení kvalitní polosyntetiky riskantní, osobně doporučuji (a mám vyzkoušený) tento postup: první výměna kvalitní minerální olej a pravidelné sledování čistoty oleje, při nadměrném znečištění zkrátit výměnnou lhůtu, druhá výměna polosyntetika a zkrátit výměnnou lhůtu minimálně o 1/3 od doporučované, teprve potom přejít na polosyntetiku s dodržením výměnných lhůt. Pokud ale budeš kupovat pořád kvalitní minerál, rozhodně motoru nijak neublížíš. Co se týká brzdové kapaliny, tak čím je u kapaliny vyšší číslo DOT, tak tím je kapalina agresivněší pro pryžové části brzd a má kratší dobu výměny, tudíž kapaliny DOT4 a DOT5, by se neměli příliš používat u vozů staršího data výroby a u novějších vozů by se při použití těchto kapalin měla zkrátit jejich výměnná lhůta oproti té doporučované dvouleté. Co se týká různých vyplachovačů motorů a jiných sajrajtů pro "tekutou generálku" jejich použití, zvláště u mini vůbec nedoporučuji. Vyplachovač ti poměrně rychle odstraní všechen karbon v motoru a může dojít k ucpání mazacího kanálu, navíc po jeho použití začne motor prosakovat ve všech guferech a plochých těsněních protože tam karbon funguje jako přirozené těsnění. No a u Slicků a jiných podobných přípravcích, pokud pominu to že nefungují a navíc mohou poškodit motor viz. http://www.skoda.panda.cz/clanek.php3?id=405 ,je dalším velkým negativem to, že jsou konstruovány zvlášť pro motor a zvlášť pro převodovku, u mini, které má obě náplně společné může dojít použitím přípravku určeného pouze do jedné z těchto dvou věcí k negativnímu ovlivnění té druhé :cry: Někde se mi doma válí Haynes pro Mini, tak se schválně kouknu co doporučují za náplně tam a hodím to sem :lol: Fuj to jsemse ale po ránu rozepsal, až mě z toho brní prsty :compueter:


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Olej
PříspěvekNapsal: 04. črc 2007 09:02 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 23. dub 2007 17:37
Příspěvky: 26
Bydliště: Vizovice / Praha
Ahoj, potřeboval bych zjistit, kolik oleje se lije do 1,3 MPI (r.v.96), popř. jaký doporučujete? Díky za pomoc.

Jirka


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04. črc 2007 09:37 
Offline
pokročilý minifóra
pokročilý minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 20. zář 2006 13:13
Příspěvky: 67
Bydliště: Pardubice
Náplň je 4,8 l. Jinak debat o tom jakej olej používat do Miní už tady bylo mnoho. Jsou na to různorodé názory. Já dávám polosyntetiku.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05. zář 2008 19:04 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 21. led 2005 12:32
Příspěvky: 4
Bydliště: Tanvald
Ahoj, taky mě čeká výměna oleje, chtěl bych se optat na olejový filtr. Kde se dá sehnat, jaká značka... Mám Mini z roku 96


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05. zář 2008 20:01 
Offline
zkušený minifóra
zkušený minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 08. úno 2008 19:03
Příspěvky: 122
Bydliště: Piešťany, Slovensko
Neviem aký máš model, ak máš 1.3i- 46kw (ani neviem či tam je rozdiel vo filtroch) ako ja tak tam ide filter FRAM PH9666- nemám teraz krabičku pri sebe. Zajtra ti napíšem to číslo presne. Tento filter sa dá kúpiť asi všade.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06. zář 2008 09:28 
Offline
Čefák minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 10. led 2006 19:42
Příspěvky: 961
Bydliště: Petřvald 1
5W-40 castrol magnatec
natural 95
kuřecí vývar
gulášová polévka
:D

_________________
na velikosti záleží / size matters
NR Mini Club


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06. zář 2008 13:25 
Offline
machr minifóra
machr minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 04. kvě 2007 09:28
Příspěvky: 288
Bydliště: Blešno (skoro HK)
W power racing
Valvoline 10W-40

_________________
Spi power


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06. zář 2008 18:07 
Offline
guru minifóra
guru minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 01. říj 2005 11:30
Příspěvky: 673
Bydliště: Teplice
W Power racing
Valvoline R1 racing 20W-50

_________________
MINI je můj "BAJPÁS"
www.facebook.com/namrdracing


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07. zář 2008 07:46 
Offline
zkušený minifóra
zkušený minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 28. zář 2006 08:05
Příspěvky: 163
Bydliště: Stupava
minitom píše:
W Power racing
Valvoline R1 racing 20W-50

Toto je správny olej do Mini parametrovo, mám ich aj ja vo všetkých mojich Mini. Motor Vám velmi stíchne a bude perfektne mazať aj pri velkej záťaži. A vôbec nieje drahý!!!

_________________
mini 6ks


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz